Dobrze zaprojektowane wnętrze

Dobrze zaprojektowane wnętrze wygląda elegancko, jest funkcjonalne, a przede wszystkim sprawia, że przebywające w nim osoby czują się komfortowo i przyjemnie. Projektowanie wnętrz jest więc niemal tak stare jak budowanie domów, a w jego historii powstało wiele ciekawych styli. Jednym z nich jest styl skandynawski, bardzo popularny także w Polsce. Styl skandynawski łączy w sobie cechy najważniejsze dla mieszkańców tej części Europy.

Po pierwsze – w krajach skandynawskich, szczególnie w zimie, noce są długie i bardzo chłodne, co nie sprzyja dobremu nastrojowi i pozytywnemu myśleniu. Dlatego właśnie Skandynawom tak zależy na tym, aby wnętrza ich mieszkań były jasne i przejrzyste. Z tego względu nie tylko używa się jasnych odcieni farb, ale także ogranicza ilość mebli, sprzętów i dodatków. Wiąże się to z drugą cechą, czyli minimalizmem i prostotą. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje biel przełamana jasnym odcieniem błękitu, różu, beżu lub szarości. Wnętrze w stylu skandynawskim nigdy nie jest bogato zdobione – o jego pięknie decyduje odpowiedni dobór kolorów i delikatność.

Nie ma tu także miejsca na duże ilości mebli oraz wyraziste dodatki. Ostatnią cechą jest szacunek do natury i ekologia, przez co we wnętrzu zaprojektowanym w stylu skandynawskim obowiązkowo znajduje się drewniana podłoga, drewniane meble, istotne elementy z surowych tkanin (len, wełna, bawełna itp.) oraz wiklina. W ten sposób wnętrze nie tylko pokazuje szacunek do przyrody, ale także staje się przytulne. Jak widać, styl skandynawski to elegancka i wartościowa forma zaprojektowania wnętrza.