Współczesne budownictwo

Pomimo, że współczesne budownictwo oraz wykończenia wnętrz nie przywodzą na myśl żadnego stylu, jednak w większości projektów można odnaleźć nawiązania do historycznych trendów. Jednym z ciekawszych, choć obecnie mniej popularnych styli projektowania wnętrz jest Art Deco. Styl Art Deco powstał w początku lat 10′ XX wieku jako odpowiedź na stylistykę secesyjną i zyskał dużą popularność w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Trend został oparty o geometryczną prostotę i wzornictwo przemysłowe – naczelnym założeniem było umożliwienie masowej produkcji przedmiotów ozdobnych. Art Deco łączy w sobie industrialną stylistykę z kształtami organicznymi i charakteryzuje się symetrią oraz porządkiem. Był to pierwszy styl, w którym na szeroką skalę zastosowano nowoczesne tworzywa sztuczne, co przyczyniło się do jego popularyzacji – umożliwiło to bowiem stosowanie Art Deco do projektowania wnętrz nie tylko w domach najbogatszych, ale także mieszkaniach klasy średniej.

Nie oznacza to jednak, że nie łączono Art Deco z klasycznymi, drogimi materiałami – niejedno wnętrze zamożnego miłośnika stylu zawierało dobrze wkomponowane elementy z egzotycznych odmian drewna, skóry, marmuru czy brązu. Ponadczasowa elegancja Art Deco powoduje, że styl ten wciąż można spotkać, a współcześni projektanci wnętrz często oferują konsultacje oraz projekty związane z tym stylem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wnętrza Art Deco pomimo ponad stuletniej historii stylu wciąż wyglądają świeżo i nowocześnie, a jednocześnie są obecnie bardzo oryginalne i mają w sobie nieco nostalgii.